شما اینجا هستید : تهران دکو  -> طراحی ویلا >

طراحی ویلا (صفر تا صد) + 1000 طرح ویلا (اردیبهشت 1402)

امروزه ساخت و ساز ویلا در مناطق شمالی کشور، به وفور دیده می شود. این منطقه به خاطر آب و هوا و ویو بسیار دلنشینی که دارد، معمولا برای ویلا سازی بسیار طرفدار دارد. اما ویلاسازی به این منطقه محدود نمی شود؛ شما می توانید در هر منطقه ای از کشور این پروژه را مشاهده کنید. معمولا هر فرد بسته به این که در چه شهری زندگی می کند، بسته به آب و هوایی که آن شهر دارد، به سراغ روستاها و مناطق اطراف می رود تا با ساختن ویلا، بتواند زندگی بهتری را تجربه کند. ساخت چنین ویلایی معمولا برای تفریحات فرد است. این یعنی فرد صرفا برای این که آخر هفته خوبی داشته باشد، ویلایی را در منطقه خوش آب و هوا می سازد. در ادامه این مقاله، قصد داریم تا تمام مطالب مربوط به طراحی ویلا را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

طراحی ویلا چیست؟

طراحی ویلا، پروژه ای است که معمولا عوامل زیادی در موفقیت آن دخیل هستند. به عنوان مثال، قبل از ساختن یک ویلا باید حتما موقعیت زمین آن را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، باید دقت داشته باشید که برای ساخت چنین پروژه ای، حتما باید اصول اولیه را رعایت کنید. این که این اصول شامل چه مواردی است را در ادامه مقاله به طور مفصل تر بررسی خواهیم کرد. در طراحی ویلا باید از ذوق و سلیقه خوبی برخوردار باشید تا بتوانید به یک ویلا شیک و زیبا دست یابید. به علاوه، صرفا داشتن ذوق و سلیقه نمی تواند در این امر موثر باشد. چرا که باید یکسری فاکتورهای دیگر را هم در این پروژه دخیل بدانید.
به عنوان مثال، طراحی ویلا نیاز به مطالعه بیش تر راجب آب و هوای آن منطقه است. در حقیقت، باید بدانید یک از نکات مهم در ساخت ویلا، همراهی آن پروژه با طبیعت اطراف است. این یعنی ویلای شما باید دقیقا با سایر ساختمان های اطراف، یکسری ساختارهای مشابه داشته باشد. به عنوان مثال، اگر ویلای شما در مناطق شمالی کشور طراحی می شود، حتما باید به سقف های شیروانی این ویلا توجه داشته باشید. این موضوع علاوه بر این که می تواند در مقاومت ساختمان شما تاثیر گذار باشد، بر زیبایی هر چه بیش تر این پروژه نیز موثر خواهد بود.
در سال 1970، نوعی معماری فناوری برتر یا معماری هایتک به وجود آمد. در آن سال، از اولین بنایی که با استفاده از ارتباط تکنولوژی و معماری کلاسیک ساخته شد، رو نمایی شد. در همان سال هم این پروژه غوغای زیادی به پا کرد و خیلی از افراد را جذب چنین بنایی کرد. معماری هایتک در واقع چهره از یک معماری مدرن را رقم می زند. معماران در آن زمان تمام ذوق و سلیقه خود را در اجرای چنین پروژه ای پیاده کردند. زیرا با استفاده از تکنولوژی روز هر زمان، می توان طرح های بسیار بهتری نسبت به سایر معماری ها اجرا کرد.

اما اصلا ویلا چیست؟

قبل از این که بیش تر وارد جزئیات چنین پروژه ای شویم، باید تعریفی از این بنا برای شما عزیزان بیان کنیم تا بهتر بتوانید این موضوع را درک کنید. ویلا یکی از انواع معماری به شمار می رود که سال ها پیش توسط رومیان ابداع شد. از آن سال به بعد، به دلیل ساختار و زیبایی خاصی که این بنا داشته است، مورد استقبال خیلی از افراد و معماران قرار گرفته است. در واقع به ساختمانی، ویلا می گویند که از چهار طرف باز باشد. این یعنی اگر شما زمینی داشته باشید که قصد ساخت ویلا در آن را داشته باشید، حتما باید ساختمان اصلی را طوری بسازید که از چهار طرف باز بماند.
به علاوه، باید آب و هوای آن منطقه، یک آب و هوای ییلاقی باشد. البته دقت داشته باشید که داشتن آب و هوای خوب برای ساختن ویلا الزامی نیست. چرا که خیلی از افراد این بنا را در خیلی از شهرها می سازند. ممکن است فردی نه به خاطر آب و هوا، بلکه به خاطر زیبایی که این نوع معماری می تواند داشته باشد، چنین پروژه ای را در داخل شهر عملیاتی کند. ویلا از جمله ساختمان هایی است که دست طراح را برای نقشه کشی باز می گذارد. این یعنی فرد طراح می تواند با ذوق و سلیقه خود، یک بنای بسیار شیک و زیبا را به شما تحویل دهد. هیچ گونه محدودیتی هم در اجرای نقشه های مختلف وجود نخواهد داشت.

هدف از طراحی و ساخت ویلا

شاید با خود بپرسید که اصلا هدف از طراحی و ساخت ویلا چیست؟ پیش تر هم اشاره کردیم که هدف افراد از ساخت چنین بنایی می تواند متفاوت باشد. خیلی از افراد صرفا برای داشتن یک مکان تفریحی این پروژه را عملیاتی می کنند. اما افراد دیگری هم هستند که از آن، برای کارهای دیگری استفاده می کنند. پیش تر هم اشاره کردیم که ممکن است فرد صرفا به دلیل زیبایی این نوع پروژه، شروع طراحی آن کند.
بسته به این که فرد چه تعداد ویلا را در اختیار داشته باشد، می تواند هدف متفاوتی برای وی در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر کسی در مناطق شمالی کشور، پروژه های ویلایی زیادی را کلید بزند، نشان دهنده این است که قصد دارد در این حوزه سرمایه گذاری زیادی انجام دهد؛ این یعنی وی می خواهد از این طریق به کسب سود بپردازد. اما کسی که صرفا یک ویلا برای خود طراحی می کند، مطمئنا چنین هدفی را دنبال نمی کند. این افراد صرفا برای سکونت موقت خودف اقدام به ساخت یک ویلا می کنند. البته افرادی هم هستند که برای اقامت دائم خود، چنین ساختمانی را می سازند. زیرا چنین معماری با ویو چهار طرفه، می تواند نهایت آرامش را برای فرد رقم بزند. گاهی اوقات هم دیده شده است که فرد، ویلایی را برای اجرای مراسمات مختلف طراحی می کند. چنین ویلاهایی، معمولا متراژ بسیار بیش تری دارند و از چندین سالن مختلف برخوردار اند.

سبک‌های طراحی ویلا

حتما می دانید که سبک های طراحی ویلا، می توانند متنوع باشند. در همین راستا، در ادامه این مقاله به بررسی انواع سبک های این پروژه می پردازیم.

ویلا کلاسیک

یکی از نکاتی که برای ساخت چنین ویلایی باید در نظر داشته باشید، داشتن ایده های بسیار جذاب برای ساخت محوطه آن است. چنین ایده ای می تواند نمای بسیار زیبایی به ویلای شما بدهد و ارزش آن را هم در بازار بالاتر ببرد. ویلاهای کلاسیک، از جمله مواردی اند که تاریخچه نسبتا طولانی تری دارند. در حقیقت، این معماری ها از زمان گذشته وجود داشته اند و امروزه نیز طرفداران خاص خود را دارند. این نوع ویلا یکسری ویژگی های خاص خود را دارد. به عنوان مثال، می توان از سرستون، ستون های با ارتفاع بالا و طاق های بلند برای ایجاد یک نمای کلاسیک در ویلا استفاده کرد. به علاوه، مجسمه های تزیینی و سایر مواردی که بتوان از آن ها برای ساخت یک ویلای کلاسیک استفاده کرد نیز ، می تواند گزینه های پیشنهادی دیگر باشند.
یکی از نکات قابل توجه در ساخت ویلا با چنین سبکی، استفاده کم تر از متریال های مختلف است. به علاوه، معمولا برای طراحی نما از سنگ استفاده می کنند. یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که در ایجاد یک سبک کلاسیک برای ویلای شما می تواند تاثیر بگذارد، استفاده از نورپردازی دقیق و مناسب است. معمولا توصیه می شود تا از روشنایی طبیعی و به مقدار کم تر، مصنوعی برای نورپردازی استفاده شود. همچنین، اگر قصد ساخت آبنمایی در چنین ویلایی در سر دارید، توصیه می شود به سراغ طرح های کلاسیک آن بروید. همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، برای ساخت چنین پروژه ای، نباید به سراغ تنوع بالا در مصالح ساختمانی بروید. چرا که می تواند ویلای شما را از چنین سبکی خارج کند.
از ویژگی های دیگری که می توان در سبک کلاسیک مشاهده کرد، رعایت تعادل، تقارن و نظم مناسب است. این یعنی شما باید تابلوها و مبلمان ویلای خود را طوری تنظیم کنید که وقتی کسی وارد آن مکان شود، متوجه نظم بی نظیر آن شود. ساخت ویلا با چنین سبکی، معمولا نسبت به سبک مدرن که از تنوع بیش تری بهره می گیرد، از آرامش بیش تری برخوردار خواهد بود. یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام ساخت ویلا به سبک کلاسیک رعایت کنید، انتخاب رنگ مناسب است. باید توجه داشته باشید که در چنین پروژه ای، از رنگ های خنثی استفاده کنید. رنگ هایی مثل طلایی، برنزی، قهوه ای، مشکی و سفید از جمله رنگ هایی هستند که می توان برای این بنا به کار برد.
همچنین، دقت داشته باشید که برای طراحی داخل خانه، بهتر است از صنایع چوبی کمک بگیرید. به عنوان مثال، از نرده های چوبی به جای نرده های فلزی استفاده کنید. یا هم این که از مبلمان قهوه ای و چرم برای القا یک سبک کلاسیک کمک بگیرید. به علاوه، فرش هایی که برای داخل خانه استفاده می کنید، بهتر است دستباف و یک حالت سنتی داشته باشند. اگر داخل خانه از فرش های ماشینی استفاده کنید، ممکن است از کلاسیک بودن ویلای شما، کمی کاسته شود و فرد احساس چنین سبکی را نداشته باشد. برای سقف های خود نیز بهتر است از گچ کاری زیبایی استفاده کنید. معمولا در چنین بناهایی، جزئیات به کار رفته در گچ کاری سقف، از زیبایی خاصی برخوردار است.

ویلا مدرن

برای طراحی ویلای مدرن، حتما باید از تکنولوژی استفاده کنید. در واقع استفاده از تکنولوژی است که سبب می شود تا فرد احساس مدرن بودن را تجربه کند. به عنوان مثال، اگر از اسکلتی بتنی یا فلزی استفاده کنید، می توان گفت که تقریبا از چنین سبکی کمک گرفته اید. اما این تنها موردی نیست که سبب القای چنین سبکی به ویلای شما می شود. باید حتما یکسری نکات دیگر را هم حین ساخت آن رعایت کنید تا بتوان، نام ویلای مدرن را روی پروژه شما گذاشت. به عنوان مثال، می توانید با به کارگیری پنجره های سراسری، چنین حسی را به فرد القا کنید.
معمولا طراحان و معمارانی که در چنین سبکی کار می کنند، ادعا می کنند که زیبایی ویلا در اولویت دوم قرار دارد. این افراد معمولا تاکید دارند که عملکرد ویلا، اولین اولویتی است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. این بدان معنا است که برای ساخت چنین سبکی، باید به نیاز فرد توجه شود. این یعنی باید تمام فضاهایی که در این ویلا به کار گرفته می شوند، مطابق نیاز کاربر باشند. این که بتوانید همه چیز را کاربردی کنید، یکی از ویژگی هایی است که در سبک مدرن، بسیار پر طرفدار است.
تنوع در ویلاهای مدرن نسبت به ویلاهای کلاسیک، بیش تر است. این یعنی دست شما در انتخاب مصالح و همچنین رنگ، بسیار بازتر از سبک کلاسیک است. این که چه سلیقه ای برای طراحی ویلای خود به کار می برید، می تواند بر زیبایی هر چه بیش تر این بنا بیفزاید. به علاوه، پیش تر هم اشاره کردیم که برای این سبک های مدرن، معمولا از وسعت بیش تری از شیشه استفاده می کنند. در واقع در ویلاهایی که به سبک مدرن ساخته می شوند، شما می توانید یک ویو چهار طرفه از طریقه پنجره های سراسری آن داشته باشید. همچنین، معمولا نورپردازی این نوع ویلا با سبک کلاسیک تفاوت هایی دارد. برای نورپردازی هر چه بهتر، معمولا از تکنولوژی های روز دنیا استفاده می کنند.
معمولا ویلاهایی به سبک مدرن، این حس را به فرد القا می کنند که در یک محیط آرام و خلوت به سر می برد. در حقیقت، در چنین بنایی، استفاده از وسایل زیاد و شلوغ، توصیه نمی شود. این یعنی برخلاف سبک کلاسیک که معمولا از وسایل زیاد و با طرح های سنتی استفاده می شد، در چنین پروژه ای معمولا سادگی را در عین شیکی ارائه می کنند.

اصول طراحی ویلا

ساخت و اجرای هر ساختمانی، نیاز به دانستن یکسری اصولی دارد. شما برای اجرای ویلا با هر سبکی، نیاز دارید تا در ابتدا اصول آن را به خوبی فرا بگیرید و رعایت کنید. اولین و شاید مهم ترین اصلی که باید قبل از اجرای پروژه در نظر داشته باشید، بررسی موقعیت مکانی ویلا است. این بدان معنا است که شما باید قبل از طراحی ویلا، حتما به آن منطقه سر بزنید و نمای بطری و آب و هوای آن مکان را به خوبی بررسی کنید. باید متوجه شوید که آیا اصلا ارزش ساخت ویلا در آن مکان وجود دارد یا خیر؟
سپس، باید نقشه بسیار دقیقی برای طراحی جزئیات این ویلا در نظر بگیرید. این نقشه حتما باید توسط کارشناسان مربوطه تایید تا بتوانید آن را عملیاتی کنید. دقت داشته باشید که باید ذوق و سلیقه زیادی را در این مرحله به خرج دهید تا بتوانید به یک پروژه بسیار شیک و زیبا دست پیدا کنید. از دیگر اصولی که حتما باید به آن توجه شود، هماهنگی بخش های مختلف ویلا با سبک آن است. اگر شما از سبک کلاسیک برای ساخت چنین ویلایی بهره گرفته باشید، باید حتما دکوراسیون داخلی آن را هم بر همین اساس طراحی کنید. اگر سبک مدرن را انتخاب کرده اید، نباید به دنبال شلوغی خانه باشید. باید حتما تمامی نکات مهم در مورد هر سبک را با جزئیات رعایت کنید تا بتوانید به گزینه دلخواه خود برسید.

مراحل طراحی ویلا

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، طراحی ویلا یکسری اصولی دارد که باید حتما آن ها را در نظر داشته باشید. مراحل طراحی ویلا هم وابستگی زیادی به همین اصول دارند. علاوه بر آن اصول، باید حتما نمای داخلی خانه را هم به خوبی طراحی کنید. برای این کار، باید رنگ، نورپردازی و سایر مواردی که در این زمینه می توانند تاثیر گذار باشند را رعایت کنید. دقت کنید که تک تک مراحل ساخت ویلا باید طبق قوانین و ظوابتی که در این زمینه وجود دارند، انجام شوند. تمامی استاندارهایی که باید در اجرای چنین پروژه ای رعایت شوند، باید مورد توجه قرار بگیرند تا ویلای شما از استحکام خوبی برخوردار باشد.

طراحی ویلا ارزان

برای این که یک ویلای ارزان را طراحی کنید، باید حتما یکسری نکات را رعایت کنید. اولین موضوع این است که باید حتما بودجه خود را در نظر داشته باشید. اگر از بودجه محدودی برخوردارید، باید حتما به متراژ زمین خود توجه کنید. برای ساخت یک ویلای شیک، اما ارزان، حتما به سراغ متراژ های پایین تر بروید. به علاوه، در انتخاب مصالح، باید توجه ویژه ای داشته باشید. یکسری مراکزی در سراسر ایران هستند که چنین مصالحی را با قیمت بسیار پایین تری در اختیار شما قرار می دهند. شما می توانید به این مراکز مراجعه کرده و مصالح مورد نیاز خود را تهیه نمایید. دقت داشته باشید که کاهش هزینه در تک تک مراحل طراحی ویلا، می تواند در هزینه نهایی آن تاثیر گذار باشد.
برای این که ویلای شما ارزان تر تمام شود، می توانید به جای این که از زمینی با متراژ کم، از زمینی با متراژ بالا استفاده کنید. شاید با خود بپرسید که چگونه این امر امکان پذیر است؟ در این باره باید گفت که می توانید متراژ خود ساختمان را کم تر کنید. حتما می دانید که قیمت تمام شده برای هر متر از ساختمان، به مراتب بیش تر از خود زمین است. به همین دلیل هم، خیلی از افراد با تجربه توصیه می کنند که ساختمان کوچک تری در وسط زمین خود بنا کنید. همچنین، می توانید محوطه ساده تری را برای خود طراحی کنید. به یاد داشته باشید که می توان چنین محوطه ای را پس از مدتی هم ارتقا داد. بنابراین می توانید کم کم و در گذر زمان، محوطه خود را شیک تر کنید.

چگونه یک ویلا طراحی کنیم؟

این که بپرسید که چگونه یک ویلا را طراحی کنیم، یک سوال بسیار کلی است. در این خصوص باید بدانید که خودتان به تنهایی هم می توانید این کار را انجام دهید، اما باید توجه داشته باشید که پیچیدگی های این پروژه به نسبت یک منزل مسکونی ساده بسیار بیش تر است. به همین دلیل هم توصیه می شود حتما قبل از اجرای چنین طرحی، مشاوره های لازم را دریافت کنید. سعی کنید این کار را در صورت امکان به یک طراح با سابقه و صاحب نام بسپارید تا خیالتان از این بابت راحت باشد. همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، طراحی ویلا نیاز به دانستن یکسری اصول و مراحلی دارد. دانستن چنین مواردی ممکن است برای شما عزیزان کمی دشوار باشد. به همین دلیل هم توصیه ما این است که این کار را به دست اهلش بسپارید.

دسترسی سریع
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، مجتمع تجاری صدف، طبقه دوم اداری، واحد ۲
تلفن تماس: 02188880560  و  02188797301
شماره همراه: 09126052412
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد شرکت تهران دکو محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح